JAK ZROBIĆ MLEKO ROŚLINNE

mleko roślinne

 

Dlaczego warto zrobić mleko roślinne samemu? Bo trwa to chwilę, daje dużo radości i mamy pewność co będziemy pić. Kupne mleko roślinne nie daje nam takiej gwarancji. Producenci pchają do niego cukier i modyfikowaną skrobię kukurydzianą. Weźmy pod lupę takie standardowe mleko migdałowe. W litrze mleka znajduje się tylko 7 % migdałów, reszta to woda. Kupne mleko ma niewiele wartości odżywczych, za to w 100 ml aż 3,8 gramów cukru. Choć migdały zawierają sporo wapnia, to kupne mleko nie ma go w ogóle. Jeśli natomiast skład takiego mleka zaczyna wyglądać prawidłowo, od razu pojawia się stanowczo zbyt wysoka cena. Robiąc mleko w domu zyskujesz dobry skład, oszczędzasz pieniądze i masz dodatkowo ogromną frajdę.

 

MLEKO CZY WODA

Nazwa mleko w przypadku roślinnym jest umowna, bardziej adekwatne byłoby użycie określenia napój roślinny. Co nie zmienia faktu, że taki napój zrobiony w domu jest źródłem wielu pierwiastków i witamin, nie zawiera laktozy, nie zawiera cholesterolu i ułatwia trawienie. Rzecz jasna jego wartości uzależnione są od produktu z którego chcemy zrobić mleko. Pole do popisu jest ogromne. Ziarna, orzechy, migdały, wiórki kokosowe, co kto lubi.

 

 

JAK ZROBIĆ MLEKO Z ORZECHÓW LUB NASION

Orzechy lub nasiona trzeba namoczyć, najlepiej przez całą noc. W przypadku migdałów trzeba je obrać po namoczeniu. Można też kupić od razu obrane. Na moim rynku cena jest identyczna, a roboty mniej. Po namoczeniu wylej wodę z moczenia i dobrze przepłucz orzechy. To dotyczy również nasion na przykład słonecznika czy dyni.

Do zrobienia litra mleka będziesz potrzebować:

 140 gram orzechów lub migdałów/ lub 250 gram nasion jeśli na nie się zdecydujesz

1 litr wody niegazowanej

Ja nie dodaję nic więcej, ale jeśli chcesz wzbogacić skład lub osłodzić sobie mleko możesz dodać łyżeczkę miodu lub syropu klonowego lub dwa daktyle.

Orzechy lub migdały przełóż do blendera, dodaj litr wody i miel na wysokich obrotach przez dwie minuty. Teraz wystarczy tylko przefiltrować pulpę przez gazę lub tetrę i przelać mleko do zamykanej butelki. Takie mleko można przechowywać w lodówce 3 dni.

 

JAK ZROBIĆ MLEKO KOKOSOWE

Mleko kokosowe to mój ulubieniec. Zrobienie 100 ml mleka w domu to koszt 50 groszy przy użyciu wiórków kokosowych ekologicznych. Dla porównania, to sklepowe w zależności od firmy kosztuje około 1,30 – 1,90 za 100 ml. No i ten skład 🙂

Potrzebujesz

200 gram wiórków kokosowych

1 litra wody niegazowanej

Wiórki zalej wodą na noc.  Rano podgrzej całość razem z wodą z moczenia, tak aby woda była gorąca, ale się nie gotowała. Masę zmiksuj blenderem przez kilka minut. Przeciśnij masę . Mleko przelej do butelki lub słoika i trzymaj w lodówce.

Proste? Proste. Zachęcam cię do mlecznego eksperymentu 🙂

 

NIE WYRZUCAJ PULPY

Z orzechowej, migdałowej, kokosowej pulpy możesz wyczarować pyszne kokosanki. Ja często mieszam pulpy ze sobą. Dodaj miodu jako spoiwa, wymieszaj wszystko łyżką i ulep kulki. Kuleczki można obtoczyć wiórkami kokosowymi. Smacznego!

 

mleko roślinne pulpa

 

 

 

 

 

JAK ZROBIĆ MLEKO ROŚLINNE
Tagged on: