SAŁATKA Z BOBU

SAŁATKA Z BOBU

gotowa sałatka z bobu

Sałatka z bobu to idealna przekąska na lato dla każdego. Szczególnie dla osób, które się odchudzają. Bób ma dużo białka, mało tłuszczu i mało kalorii. Dzięki dużej ilości błonnika jest bardzo sycący. Zawiera spore ilości żelaza, kwasu foliowego i magnezu. Jest bardzo dobrym źródłem białka dla wegan i wegetarian.

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE BOBU

Bób należy do najstarszych, jadalnych roślin strączkowych. Posiada liczne właściwości lecznicze.

Dzięki temu, że wiąże kwasy żółciowe w jelicie grubym, wpływa na obniżenie stężenia cholesterolu we krwi.

Jest pomocny w leczeniu anemii. Posiada dużo żelaza i kwasu foliowego, które są niezbędne w procesie produkcji czerwonych krwinek.

Bób poprawia sprawność ruchową w chorobie Parkinsona. Jest naturalnym źródłem lewodopy – biologicznie aktywnej formy dopaminy. Niektóre leki przeciwko chorobie Parkinsona są produkowane właśnie na jego bazie. Lewodopa sprzyja również budowie masy mięśniowej , przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej.

Bób jest cennym źródłem kwasu foliowego dla kobiet w ciąży. 100 gram świeżych ziaren bobu pokrywa 106% dziennego zapotrzebowania kobiety ciężarnej na kwas foliowy.

Bób zawiera związki fenolowe o bardzo silnym działaniu przeciwutleniającym. Ich działanie polega na wspomaganiu regeneracji komórek ( więcej o naturalnych antyoksydantach możesz przeczytać tutaj http://dagtyle.pl/naturalne-antyoksydanty/ )

Zbyt intensywnie nie mogą objadać się bobem diabetycy, chorzy na dnę moczanową oraz osoby przyjmujące leki na chorobę Parkinsona. Ale nie oznacza to całkowitej rezygnacji z jedzenia bobu, a jedynie o mniejsze porcje.

sałatka z bobu - jak ugotować
ILE CZASU GOTOWAĆ BÓB

Przy kupowaniu bobu warto zwrócić uwagę, aby bób był zielony, jędrny i bez plamek.

Najwięcej wartości odżywczych ma bób świeży. Taki zajadany prosto ze strąka, ze skórką i na surowo. Jeśli jednak masz dostęp tylko do kupnego, wyłuskanego już bobu, to lepiej go ugotować.

Bób trzeba wypłukać, zalać wodą zgodnie z zasadą dwa razy tyle wody co bobu i gotować pod przykryciem. Zapach gotowanego bobu jest dość intensywny. W zależności od tego czy lubisz bób twardawy czy miękki, czas gotowania trwa od 10 do 20 minut. Im starszy bób tym dłuższy czas gotowania. Wtedy może on wynieść nawet 25 minut. Najlepiej zrobić test próbując 🙂 Ugotowany bób charakteryzuje się pomarszczoną skórką i to jest sygnałem, że jest gotowy do zjedzenia. Ważne aby go nie rozgotować. Po ugotowaniu bób trzeba odcedzić.

 Osobiście nigdy nie dodaję soli do gotowania bobu i namawiam cię do rezygnacji z niej. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie gotowania bez soli to dodaj małą łyżeczkę soli na ½ kilograma bobu.

JAK UGOTOWAĆ BÓB, ABY NIE POWODOWAŁ WZDĘĆ

Podobnie jak inne rośliny strączkowe, bób może powodować wzdęcia. Wzdęcia i gazy są wywołane przez oligosacharydy, które nie są trawione ani rozkładane przez bakterie jelitowe.

Aby tego uniknąć wypłukany bób zalej bardzo gorącą wodą i odstaw na godzinę. Po tym czasie zlej wodę i ugotuj bób w nowej wodzie.

sałatka z bobu - składniki
SAŁATKA Z BOBU – SKŁADNIKI

Do przygotowania pysznej, zdrowej i dietetycznej sałatki z bobu będziesz potrzebować

2 szklanki ugotowanego i obranego bobu

3 garści rukoli

150 gram sera feta pokrojonego w kostkę

5-6 suszonych pomidorów drobno pokrojonych

Opcjonalnie łyżka ziaren słonecznika do posypania

SAŁATKA Z BOBU WYKONANIE

Wykonanie sałatki jest mało pracochłonne. Wystarczy wymieszać wszystkie składniki, posypać pestkami słonecznika i gotowe.

Bób ma to do siebie, że w wersji dla leniwych wystarczy go ugotować, obrać i już mamy wersję podstawową sałatki 🙂

Warto robić różne kompilacje sałatki łącząc z bobem wszystko co nam się akurat plącze po lodówce. Świetnie smakuje z cukinią, sałatą, miętą, cytryną, awokado czy pomidorkami koktajlowymi.

Zachęcam do wypróbowania sałatki z bobem.

Smacznego!

Sylwia

SAŁATKA Z BOBU
Tagged on: