LEKCJE SZCZĘŚCIA Z OKINAWY
Kojarzycie Okinawę? To największa, subtropikalna wyspa w środkowej części łańcucha archipelagu Ryukyu na Oceanie Spokojnym. Słynie głównie z długowieczności swoich mieszkańców. Naukowcy odkryli, że stoi za tym zróżnicowana dieta, zasada nieprzejadania się i duża ilość ruchu. Jest jednak jeszcze coś bardzo istotnego w stylu życia mieszkańców Okinawy. Samo podejście do życia. Postanowiłam bliżej się temu przyjrzeć i odkryć ich sekret długiego życia w zdrowiu. Zapraszam na lekcje szczęścia z Okinawy. Przydadzą się nam wszystkim
Lekcja pierwsza – 自然 shizen
Shizen to natura. Naucz się poczucia jedności z przyrodą, a będziesz żyć dłużej. Badania wykazują, że kontakt z naturą obniża poziom stresu, dodaje energii i sił witalnych. W otoczeniu zieleni poprawia się nastrój.
To nic nie kosztuje. Wystarczy iść na spacer do lasu lub choćby do parku. Warto też obserwować przyrodę. Podziwianie jej piękna daje radość i spokój.
Lekcja druga – 我慢 gaman
Gaman zgodnie z definicją słownikową oznacza cierpliwość i wytrzymałość. Już od najmłodszych lat japońskie dzieci uczone są zasady gaman – umiejętności przetrwania najtrudniejszych zdarzeń dzięki spokojowi, cierpliwości i odporności. Trzęsienie ziemi – zdarza się. Trzeba zachować spokój aż to minie. Gaman to też postawa powstrzymywania się od pragnień i od narzekań. Czasami można sobie odmówić czegoś na co miało się ochotę. Tak w ramach ćwiczeń.
Praktykowanie gaman na co dzień daje spokój. Kiedy zdarzy się coś złego, zamiast się załamywać, stanowczo lepiej jest wziąć głęboki wdech i przeczekać. Szczególnie w sytuacjach kiedy absolutnie nie mamy na to wpływu.
Lekcja trzecia – 侘と寂 wabi sabi
Wabi oznacza prostotę i pokorę. Sabi to przemijanie, starzenie się oraz zachwyt nad niedoskonałością. Wabi sabi to nic innego jak podziwianie niedoskonałości i smak prostoty. Zaakceptuj, że życie nie może cały czas układać się doskonale. Czasami zdarzają się smutne chwile, czasami czujesz się źle, czasami popełniasz błędy i nie ma w tym niczego złego.
Czy ta piękna róża w parku cały czas będzie kwitła? Nie. Przekwitnie. Zwiędłe płatki rozwieje wiatr. Kult wiecznej młodości sprawił, że nie doceniamy piękna naturalnego. Mieszkańcy Okinawy zdają się natomiast czerpać z tego radość. Zobacz jakie mam piękne zmarszczki wokół oczu, to dlatego, że dużo się śmiałam, ale też i czasami smuciłam. To naturalne.
Wabi sabi to spojrzenie na życie z innej perspektywy. Doceń istnienie przeszkód, a życie stanie się o wiele łatwiejsze. Celem życia nie jest osiąganie sukcesu tylko doświadczenie, proces uczenia się, samo istnienie.
Lekcja czwarta 改善 – kaizen
Kaizen to doskonalenie. To inspiracja do stałego rozwoju. Zgodnie z kaizen możesz dawać z siebie wszystko, ale nigdy nie zrealizujesz swojego pełnego potencjału. Zawsze możesz zrobić coś lepiej, zawsze możesz popracować nad zmianą nawyków, zawsze możesz się zmobilizować do lepszej pracy. Nigdy nie miej dość. Zamiast siedzieć na kanapie i wzdychać, że ci się nie chcę ( oj, czasami każdy tak ma), bierz się do roboty.
Dla mnie kaizen ma szczególne znaczenie. To najskuteczniejszy motywator do działania. Nie osiadaj na laurach, ucz się, czytaj jeszcze więcej, wyznaczaj sobie cele. Ale też dawaj z siebie wszystko co najlepsze.
Praktykuj kaizen i stale wzrastaj.
Lekcja piąta 仕方がない – shikata ga nai
Nie ukrywam, że jest to moja ulubiona lekcja. Shikata ga nai oznacza zaakceptowanie tego czego nie można zmienić. Takie przestań narzekać i idź naprzód.
Właśnie za oknem rozpętała się jakaś potworna burza. Leje i grzmi. Miałam inne plany, ale musiałam zostać w domu. Może kiedyś bym się przejęła. Dzisiaj shikata ga nai J Nie mam na to wpływu. Zachęcam bardzo do praktykowania tej lekcji. Zamiast się złościć, że zwiał tramwaj, że pogoda zła, że coś nie wyszło, że ktoś miał zły dzień i krzywo się na ciebie spojrzał. Odpuść sobie.
Weź przykład z okinawskich kobiet i gdy w twoim życiu pojawi się coś, czego nie można zmienić, nie zaprzątaj sobie tym głowy. Odpuść walkę, nic nie można na to poradzić. Masz wpływ na to co myślisz i na swoje nastawienie. Głęboki oddech, rozluźnij się i idź radośnie dalej.
Lekcja szósta 感謝 -kansha
Kansha oznacza kultywowanie wdzięczności. Najważniejsza lekcja. Podkreślają to wszyscy, którzy badali fenomen długowieczności ludności Okinawy. Praktykowanie wdzięczności jest tym co wyróżnia tą społeczność. Chodzi tu o głęboką wdzięczność za bieżącą chwilę, za wszystko co otacza cię w życiu, za to co było również.
Witanie poranka jako osobistego sukcesu, że można go powitać. Kto dzisiaj rano wstając z łóżka czuł wdzięczność, że może powitać nowy dzień, ręka do góry.
Głęboka wdzięczność za posiłek, za wodę do picia, za ciepłą wodę do mycia, za uśmiech, za możliwość pójścia do pracy, za miejsce do spania, za bliskich, za siebie samego.
Japończycy mają powiedzenie ongaeshi oznaczające zawsze się odwdzięczaj. To nie muszą być wielkie prezenty. Miłe słowo, liścik z podziękowaniem, kwiaty. Ale pięknym podziękowaniem dla drugiego człowieka może być też uśmiech. Bądźmy bardziej wdzięczni za drobiazgi codziennego życia i dożyjmy w radości i zdrowiu setki. Tego życzę sobie i Wam.
Pełna wdzięczności za to, że czytasz to co napisałam.
Sylwia