WEŹ GŁĘBOKI WDECH I WYDECH – O MOCY ŚWIADOMEGO ODDYCHANIA
Oddychanie jest dla nas czymś naturalnym. Jest podstawowym procesem życiowym wszystkich żywych organizmów. Nie kontrolujemy tego. Nasz organizm steruje oddychaniem bez naszej świadomości. Tymczasem praktykując świadome oddychanie możesz wpłynąć na jakość twojego życia. Możesz się zrelaksować, obniżyć ciśnienie krwi, zwiększyć jasność umysłu i zyskać więcej energii. Praca ze świadomym oddychaniem wykorzystywana jest w liczącej tysiące lat medytacji. Coraz częściej oddychanie trenują również sportowcy, ponieważ wpływa to na poprawienie ich wyników i przyśpieszenie regeneracji mięśni po treningu.
WEŹ GŁĘBOKI WDECH I DOTLEŃ SIĘ
Jeśli często czujesz się zmęczona, czy poddenerwowana to może być znak, że nie oddychasz prawidłowo. Podczas oddychania komórkowego w organizmie powstaje chemiczny związek nazywany ATP, który jest głównym nośnikiem energii we wszystkich komórkach. Im głębiej i sprawniej wdychasz i wydychasz powietrze, tym więcej masz energii.
Kiedy oddychasz nieświadomie, nie dochodzi do pełnej wymiany powietrza w płucach. Część powietrza ( nawet 1,5 litra) zalega w jego dolnych częściach. Ćwicząc świadome oddychanie możesz zmienić te proporcje i lepiej dotlenić organizm.
WEŹ GŁĘBOKI WDECH I ZMNIEJSZ POZIOM STRESU
Kiedy twój oddech jest płytki, organizmowi brakuje tlenu. Wystarczą już dwie minuty na skupieniu się na oddychaniu, aby pomóc osiągnąć stan spokoju. Podobnie jest z podwyższonym ciśnieniem. Badania wykazują, że regularne ćwiczenia oddechowe, mogą skutecznie zredukować nadciśnienie. Po jednej sesji oddechowej efekt obniżonego ciśnienia u badanych utrzymywał się przez kilka godzin. Już w 2005 roku naukowcy z Uniwersytetu Harvarda opublikowali badania z których wynika, że medytacja, która polega na skupianiu uwagi na oddechu, ma zdolność zwiększania grubości kory mózgowej.
PODSTAWOWE ĆWICZENIE ODDECHOWE – SPÓJNE ODDYCHANIE
To ćwiczenie może robić absolutnie każdy. Celem tej techniki jest oddychanie z częstotliwością pięciu oddechów na minutę. Wdech i wydech trwają tak długo dopóki w pamięci nie policzysz powoli do sześciu. Jeśli będziesz miała z tym trudność, wdrażaj ćwiczenie stopniowo, zacznij liczyć do trzech i stopniowo zwiększaj odliczanie aż do sześciu.
Możesz położyć się na płasko lub usiądź wyprostowana
Połóż dłonie na brzuchu
Powoli wdychaj powietrze, „nadymając brzuch” i licz w myśli do sześciu
Wstrzymaj oddech
Powoli wydychaj powietrze licząc również do sześciu
GŁĘBOKI WDECH I WYDECH
Ćwiczyć powinno się codziennie. Już 10 minut wystarczy, aby zobaczyć pozytywne skutki oddychania. Rzecz jasna, jeśli możesz poświęcić 20 minut na ćwiczenie, efekt będzie jeszcze lepszy.
80 metrów kwadratowych, tyle wynosi powierzchnia pęcherzyków płucnych! To 50 razy więcej niż powierzchnia ludzkiego ciała. Warto nauczyć się korzystać z tego dobrodziejstwa. Oddychaj głęboko i ciesz się zdrowiem i spokojem 🙂